Program


The program PDF can be found here.

Best Paper Award:
Systematic Mining of Associated Server Herds for Malware Campaign Discovery
Jialong Zhang (Texas A&M University, USA); Sabyasachi Saha (Symantec, USA); Guofei Gu (Texas A&M University, USA); Sung-Ju Lee (KAIST, Korea); Marco Mellia (Politecnico di Torino, Italy)

Best Poster Award:
RahasNym: Protecting against Linkability in the Digital Identity Ecosystem
Hasini Gunasinghe and Elisa Bertino

Day 1: Tuesday June 30


8:15am-9:30am: Keynote 1
Chair: Tarek Abdelzaher, University of Illinois

Quality-of-Information-Aware Networking
Thomas F. La Porta (Penn State University)

9:30-10am: Break

10am-noon: Crowd-sensing (Room A)
Chair: Rui Zhang, University of Hawaii

CrowdMap: Accurate Reconstruction of Indoor Floor Plans from Crowdsourced Sensor-Rich Videos
Si Chen and Muyuan Li (University at Buffalo, USA); Kui Ren and Chunming Qiao (State University of New York at Buffalo, USA)

Crowd-ML: A Learning Framework For A Crowd of Smart Devices
Jihun Hamm, Adam C. Champion and Guoxing Chen (The Ohio State University, USA); Mikhail Belkin (Ohio State U, USA); Dong Xuan (The Ohio State University, USA)

Urban Traffic Monitoring with the Help of Bus Riders
Pengfei Zhou, Shiqi Jiang and Mo Li (Nanyang Technological University, Singapore)

Privacy-Preserving Compressive Sensing for Crowdsensing based Trajectory Recovery
Linghe Kong (McGill University & Shanghai Jiao Tong University, Canada); Liang He (University of Michigan at Ann Arbor, USA); Xiao-Yang Liu (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China); Yu Gu (IBM Research-Austin, USA); Min-You Wu (Shanghai JiaoTong University, P.R. China); Xue Liu (McGill Univerisity, Canada)

10am-noon: Vehicular Applications (Room B)
Chair: Tom La Porta, Pennsylvania State University

Optimizing Roadside Advertisement Dissemination in Vehicular Cyber-Physical Systems
Huanyang Zheng and Jie Wu (Temple University, USA)

Point-to-Point Traffic Volume Measurement through Variable-Length Bit Array Masking in Vehicular Cyber-Physical Systems
Yian Zhou, Shigang Chen and Zhen Mo (University of Florida, USA); Qingjun Xiao (SouthEast University of China, P.R. China)

A Novel Dynamic En-route Decision Real-Time Route Guidance Scheme in Intelligent Transportation Systems
Jie Lin (Xi'an Jiaotong University, P.R. China); Wei Yu (Towson University, USA); Xinyu Yang and Qingyu Yang (Xi'an Jiaotong University, P.R. China); Xinwen Fu (University of Massachusetts Lowell, USA); Wei Zhao (University of Macau, P.R. China)

Community-based Bus System as Routing Backbone for Vehicular Ad Hoc Networks
Fusang Zhang (Institute of Software, Chinese Academy of Sciences & University of Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Hai Liu, Yiu-Wing Leung and Xiaowen Chu (Hong Kong Baptist University, Hong Kong); Beihong Jin (Institute of Software, Chinese Academy of Sciences, P.R. China)

Noon-1pm: Lunch

1pm-2:30pm: Distributed Resource Management I (Room A)
Chair: Mukesh Singhal, University of California, Merced

Asynchronous Adaptive Task Allocation
Sotirios Kentros (Salem State University, USA); Chadi Kari (University of the Pacific, USA); Aggelos Kiayias (University of Athens, Greece); Alexander Russell (University of Connecticut, USA)

Competitive Strategies for Online Cloud Resource Allocation with Discounts: The 2-Dimensional Parking Permit Problem
Xinhui Hu (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Arne Ludwig (TU Berlin, Germany); Andrea Richa (Arizona State University, USA); Stefan Schmid (T-Labs & TU Berlin, Germany)

Cost-Effective Low-Delay Cloud Video Conferencing
Mohammad Hassan Hajiesmaili (Institute of Network Coding, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong); Lok To Mak (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong); Zhi Wang (Tsinghua University, P.R. China); Chuan Wu (The University of Hong Kong, Hong Kong); Minghua Chen (The Chinese University of Hong Kong, P.R. China); Ahmad Khonsari (University of Tehran, Iran)

1pm-2:30pm: Energy and Green Computing I (Room B)
Chair: Xiaorui Wang, The Ohio State University

eTrain: Making Wasted Energy Useful by Utilizing Heartbeats for Mobile Data Transmissions
Tan Zhang (Huazhong University of Science & Technology, P.R. China); Xian Zhang and Fangming Liu (Huazhong University of Science and Technology, P.R. China); Hongkun Leng and Qian Yu (Huazhong University of Science & Technology, P.R. China); Guanfeng Liang (Linkedin, USA)

TIDE: A User-Centric Tool for Identifying Energy Hungry Applications on Smartphones
Tuan A Dao (University of California, Riverside, USA); Indrajeet Singh (University of California Riverside, USA); Harsha V. Madhyastha (University of Michigan, USA); Srikanth V. Krishnamurthy (University of California, Riverside, USA); Guohong Cao (The Pennsylvania State University, USA); Prasant Mohapatra (University of California, Davis, USA)

Improve Charging Capability for Wireless Rechargeable Sensor Networks using Resonant Repeaters
Cong Wang, Ji Li, Fan Ye and Yuanyuan Yang (Stony Brook University, USA)

2:30pm-3pm: Break

3pm-4:30pm: Distributed Resource Management II (Room A)
Chair: Jie Wu, Temple University

Ostro: Scalable Placement Optimization of Complex Application Topologies in Large-Scale Data Centers
Gueyoung Jung (AT&T Labs-Research, USA); Matti Hiltunen and Kaustubh Joshi (AT&T Labs - Research, USA); Rajesh Krishna Panta (AT&T Labs Research, USA); Richard Schlichting (AT&T Labs - Research, USA) eBay in the Clouds: False-name-proof Auctions for Cloud Resource Allocation Qinhui Wang (Nanjing University & Army Command College, P.R. China); Baoliu Ye and Bin Tang (Nanjing University, P.R. China); Song Guo (The University of Aizu, Japan); Sanglu Lu (Nanjing University, P.R. China)

T-Chain: A General Incentive Scheme for Cooperative Computing
Kyuyong Shin (Korea Military Academy, Korea); Carlee Joe-Wong (Princeton University, USA); Sangtae Ha (University of Colorado at Boulder, USA); Yung Yi (KAIST, Korea); Injong Rhee and Douglas Reeves (North Carolina State University, USA)

3pm-4:30pm: Energy and Green Computing II (Room B)
Chair: Simone Silvestri, Missouri University of Science and Technology

Data Center Sprinting: Enabling Computational Sprinting at the Data Center Level
Wenli Zheng and Xiaorui Wang (The Ohio State University, USA)

Phase Detection with Hidden Markov Models for DVFS on Many-Core Processors
Joshua D Booth (Sandia National Lab, USA); Jagadish Kotra (The Pennsylvania State University, USA); Hui Zhao (Pennsylvania State University, USA); Mahmut Taylan Kandemir (Penn State University, USA); Padma Raghavan (The Pennsylvania State University, USA)

Low Radiation Efficient Wireless Energy Transfer in Wireless Distributed Systems
Sotiris E. Nikoletseas and Theofanis P. Raptis (University of Patras and Computer Technology Institute, Greece); Christoforos Raptopoulos (U. of Patras, Greece)

4:30pm Poster Session and Reception

Day 2: Wednesday July 1


8:15am-9:30am: Keynote 2
Chair: Xiaodong Zhang, The Ohio State University

What Queueing Theory Teaches us about Distributed Systems Design
Mor Harchol-Balter (Carnegie Mellon University)

9:30-10am: Break

10am-noon: Social Networks (Room A)
Chair: Sotiris Nikoletseas, Patras University

Modeling Propagation Dynamics and Developing Optimized Countermeasures for Rumor Spreading in Online Social Networks
Zaobo He and Zhipeng Cai (Georgia State University, USA); Xiaoming Wang (Shaanxi Normal University, P.R. China)

Optimizing Inter-Server Communication for Online Social Networks
Jing Tang, Xueyan Tang and Junsong Yuan (Nanyang Technological University, Singapore)

Efficient Customized Privacy Preserving Friend Discovery in Mobile Social Networks
Hongjuan Li (The George Washington University, USA); Xiuzhen Cheng (George Washington Univ, USA); Keqiu Li (Dalian University of Technology, P.R. China); Zhi Tian (Michigan Technological University, USA)

Combating Friend Spam Using Social Rejections
Qiang Cao (Duke University, USA); Michael Sirivianos (Cyprus University of Technology, Cyprus); Xiaowei Yang and Kamesh Munagala (Duke University, USA)

10am-noon: Performance Optimization (Room B)
Chair: Qiang Ye, University of Prince Edward Island

Prebaked uVMs: Scalable, Instant VM Startup for IaaS Clouds
Kaveh Razavi, Gerrit van der Kolk and Thilo Kielmann (VU University Amsterdam, The Netherlands)

ECO-DNS: Expected Consistency Optimization for DNS
Chen Chen (Cylab & Carnegie Mellon, USA); Stephanos Matsumoto (Carnegie Mellon University, USA); Adrian Perrig (ETH Zurich & Carnegie Mellon University, USA)

An online method for minimizing network monitoring overhead
Simone Silvestri (Missouri University of Science and Technology, USA); Rahul Urgaonkar (IBM Research, USA); Murtaza Zafer (Nyansa Inc., USA); Bong Jun Ko (IBM T.J. Watson Research Center, USA)

Thread Migration in a Replicated-kernel OS
David Katz (Johns Hopkins University, USA); Antonio Barbalace, Saif Ansary, Akshay Ravichandran and Binoy Ravindran (Virginia Tech, USA)

Noon-1:00pm: Lunch

1pm-3pm: Privacy (Room A)
Chair: Yuan He, Tsinghua University

Towards Understanding the Advertiser's Perspective of Smartphone User Privacy
Yan Wang and Yingying Chen (Stevens Institute of Technology, USA); Fan Ye (Stony Brook University, USA); Jie Yang (Florida State University, USA); Hongbo Liu (IUPUI, USA)

Advertiser and Publisher-Centric Privacy Aware Online Behavioral Advertising
Jingyu Hua, An Tang and Sheng Zhong (Nanjing University, P.R. China)

POP: Privacy-preserving Outsourced Photo Sharing and Searching for Mobile Devices
Lan Zhang (Tsinghua University, P.R. China); Taeho Jung (Illinois Institute of Technology, USA); Cihang Liu and Xuan Ding (Tsinghua University, P.R. China); Xiang-Yang Li (Illinois Institute of Technology, USA); Yunhao Liu (Tsinghua University & The Hong Kong University of Science and Technology, P.R. China)

Privacy-preserving Machine Learning Algorithms for Big Data Systems
Kaihe Xu and Hao Yue (University of Florida, USA); Linke Guo (Binghamton University, USA); Yuanxiong Guo (Oklahoma State University, USA); Yuguang Fang (University of Florida, USA)

1pm-3pm: Map/Reduce (Room B)
Chair: Wei Yu, Towson University

Fault-Tolerant and Elastic Streaming MapReduce with Decentralized Coordination
Alok Gautam Kumbhare (University of Southern California, USA); Marc E. Frincu (University of Southern California & West University of Timisoara, USA); Yogesh Simmhan (Indian Institute of Science, India); Viktor K. Prasanna (University of Southern California, USA)

Task-Cloning Algorithms in a MapReduce Cluster with Competitive Performance Bounds
Huanle Xu and Wing Cheong Lau (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)

FlowProphet: Generic and Accurate Traffic Prediction for Data-parallel Cluster Computing
Hao Wang (Shanghai Jiao Tong University & Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong); Li Chen and Kai Chen (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong); Ziyang Li and Yiming Zhang (National University of Defense Technology, P.R. China); Haibing Guan and Zhengwei Qi (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China); Dongsheng Li (National University of Defense Technology, P.R. China); Yanhui Geng (Huawei Noah's Ark Lab, Hong Kong)

Towards Energy Efficiency in Heterogeneous Hadoop Clusters by Adaptive Task Assignment
Dazhao Cheng (University of Colorado at Colorado Springs, USA); Palden Lama (University of Texas at San Antonio, USA); Changjun Jiang (Tongji University, P.R. China); Xiaobo Zhou (University of Colorado at Colorado Springs, USA)

3-3:30pm: Break

3:30pm-5pm Sensor Networks (Room A)
Chair: Jose Rolim, University of Geneva

Experiment Study for Multi-layer Parameter Configuration of WSN Links
Songwei Fu (University of Duisburg-Essen, Germany); Yan Zhang and Yuming Jiang (Norwegian University of Science and Technology (NTNU), Norway); Chengchen Hu (Xi'an Jiaotong University & NTNU, P.R. China); Chia-Yen Shih (Universität Duisburg-Essen, Germany); Pedro Jose Marrón (University of Duisburg-Essen and Fraunhofer FKIE, Germany)

PTZ Camera Scheduling for Selected Area Coverage in Visual Sensor Networks
Ling Guo (Renmin University of China, P.R. China); Yuqing Zhu (California State University, Los Angeles, USA); Deying Li (Renmin University of China, P.R. China); Donghyun Kim (North Carolina Central University, USA)

On Multipath Link Characterization and Adaptation for Device-free Human Detection
Zimu Zhou (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong); Zheng Yang and Chenshu Wu (Tsinghua University, P.R. China); Yunhao Liu (Tsinghua University & The Hong Kong University of Science and Technology, P.R. China); Lionel Ni (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong)

3:30pm-5pm: Streaming and Real-time Traffic (Room B)
Chair: Indranil Gupta, University of Illinois

Elastic Stream Processing with Latency Guarantees
Björn Lohrmann, Peter Janacik and Odej Kao (Technische Universität Berlin, Germany)

DRS: Dynamic Resource Scheduling for Real-Time Analytics over Fast Streams
Tom Z. J. Fu (Advanced Digital Sciences Center (ADSC), Singapore); Jianbing Ding (Sun Yat Sen University, P.R. China); Richard T. B. Ma (National University of Singapore, Singapore); Marianne Winslett (University of Illinois, USA); Yin Yang and Zhenjie Zhang (Advanced Digital Sciences Center, Singapore)

An Application-aware Scheduling Policy for Real-time Traffic
Xu Zheng (Harbin Institute of Technology, P.R. China); Zhipeng Cai (Georgia State University, USA); Jianzhong Li (Harbin Institute of Technology, P.R. China); Hong Gao (University of Harbin Institute Technology, P.R. China)

Day 3: Thursday July 2


8am-9:30am Data Storage I (Room A)
Chair: Borzoo Bonakdarpour, McMaster University

UStore: A Low Cost Cold and Archival Data Storage System for Data Centers
Quanlu Zhang and Yafei Dai (Peking University, P.R. China); Fengqian Li (Shanghai Jiaotong University, P.R. China); Lintao Zhang (Microsoft Research Asia, P.R. China)

Aurora: Adaptive Block Replication in Distributed File Systems
Qi Zhang (University of Toronto & University of Waterloo, Canada); Sai Qian Zhang and Alberto Leon- Garcia (University of Toronto, Canada); Raouf Boutaba (University of Waterloo, Canada)

Fast Compaction Algorithms for NoSQL Databases
Mainak Ghosh and Indranil Gupta (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA); Shalmoli Gupta (University of Illinois - Urbana Champaign, USA); Nirman Kumar (University of California at Santa- Barbara, USA)

8am-9:30am: Publish Subscribe Systems (Room B)
Chair: Fangming Liu, Huazhong University of Science and Technology

Minimizing the Communication Cost of Aggregation in Publish/Subscribe Systems
Navneet Kumar Pandey (University of Oslo, Norway); Kaiwen Zhang (University of Toronto, Canada); Stéphane Weiss (University of Oslo, Norway); Hans-Arno Jacobsen (University of Toronto, Canada); Roman Vitenberg (University of Oslo, Norway)

Weighted Overlay Design for Topic-based Publish/Subscribe on Geo-Distributed Data Centers
Chen Chen (University of Toronto, Canada); Yoav Tock (IBM Haifa Research Lab, Israel); Arno Jacobsen (University of Toronto, Canada); Roman Vitenberg (University of Oslo, Norway)

Dynamoth: A Scalable Pub/Sub Middleware for Latency-Constrained Applications in the Cloud
Julien Gascon-Samson, Franz-Philippe Garcia, Bettina Kemme and Jörg Kienzle (McGill University, Canada)

9:30-10pm: Break

10am-noon: Algorithms I (Room A)
Chair: Anish Arora, The Ohio State University

Discrete Load Balancing in Heterogeneous Networks with a Focus on Second-Order Diffusion
Hoda Akbari (Simon Fraser University (SFU), Canada); Petra Berenbrink (Simon Fraser University, Canada, Canada); Robert Elsässer and Dominik Kaaser (University of Salzburg, Austria)

Weighted Restless Multi-armed Bandit and Its Applications
Peng-Jun Wan (Illinois Institute of Technology, USA); Xiaohua Xu (Michigan Technological University, USA)

Deterministic Symmetry Breaking in Ring Networks
Leszek Gasieniec (University of Liverpool, United Kingdom); Tomasz Jurdzinski (University of Wroclaw, Poland); Russell Martin (University of Liverpool, United Kingdom); Grzegorz Stachowiak (University of Wrocław, Poland)

DISCO: A Distributed Localization Scheme for Mobile Networks
Jie Cheng and Qiang Ye (University of Prince Edward Island, Canada); Hongwei Du and Chuang Liu (Harbin Institute of Technology Shenzhen Graduate School, P.R. China)

10am-noon: Networks and Protocols (Room B)
Chair: Alex Liu, Michigan State University

RainBar: Robust Application-driven Visual Communication using Color Barcodes
Qian Wang and Man Zhou (Wuhan University, P.R. China); Kui Ren (State University of New York at Buffalo, USA); Tao Lei, Jikun Li and Zhibo Wang (Wuhan University, P.R. China)

ABCCC: An Advanced Cube Based Network for Data Centers
Zhenhua Li and Yuanyuan Yang (Stony Brook University, USA)

Congestion Avoidance with Incremental Filter Aggregation in Content-Based Routing Networks
Chen Mingwen (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Songlin Hu (Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Vinod Muthusamy (IBM, USA); Hans-Arno Jacobsen (University of Toronto, Canada)

Rewiring 2 Links is Enough: Accelerating Failure Recovery in Production Data Center Networks
Guo Chen, Youjian Zhao, Dan Pei and Dan Li (Tsinghua University, P.R. China)

Noon-1pm: Lunch

1pm-3pm: Algorithms II (Room A)
Chair: Zhiwei Xu, Chinese Academy of Sciences

Synthesizing Self-stabilizing Protocols under Average Recovery Time Constraints
Saba Aflaki and Fathiyeh Faghih (University of Waterloo, Canada); Borzoo Bonakdarpour (McMaster University, Canada)

Space-Optimal Time-Efficient Silent Self-Stabilizing Constructions of Constrained Spanning Trees
Pierre Fraignaud (CNRS and University Paris Diderot, USA); Lelia Blin (LIP6, University of Evry, France)

Replica Placement for Availability in the Worst Case
Peng Li (VMWare, USA); Debin Gao (Singapore Management University, Singapore); Mike Reiter (University of North Carolina at Chapel Hill, USA)

Privacy Preserving String Matching for Cloud Computing
Bruhadeshwar Bezawada (Nanjing University, P.R. China); Alex X. Liu (Michigan State University, USA); Bargav Jayaraman (International Institute of Information Technology, India); Ann L. Wang (Michigan State University, USA); Rui Li (Hunan University, P.R. China)

1pm-3pm: Security (Room B)
Chair: Ming Li, Utah State University

ZeusMilker: Circumventing the P2P Zeus Neighbor List Restriction Mechanism
Shankar Karuppayah (Technische Universität Darmstadt & Center for Advanced Security Research Darmstadt & NAv6, Universiti Sains Malaysia, Germany); Stefanie Roos (TU Dresden, Germany); Christian Rossow (VU University Amsterdam, The Netherlands); Max Muehlhaeuser (Technical University Darmstadt, Germany); Mathias Fischer (International Computer Science Institute, USA)

Systematic Mining of Associated Server Herds for Malware Campaign Discovery Jialong Zhang (Texas
A&M University, USA); Sabyasachi Saha (Symantec, USA); Guofei Gu (Texas A&M University, USA); Sung- Ju Lee (KAIST, Korea); Marco Mellia (Politecnico di Torino, Italy)

MAVR: Code Reuse Stealthy Attacks and Mitigation on Unmanned Aerial Vehicles
Javid Habibi, Aditi Gupta, Stephen Carlson, Ajay Panicker and Elisa Bertino (Purdue University, USA)

Shuttle: Intrusion Recovery for PaaS
Dário Nascimento (INESC-ID, Instituto Superior Técnico, Universidade de Lisboa, Portugal)

3-3:30pm: Break

3:30pm-5pm: Data Storage II (Room A)
Chair: Yang Wang, The Ohio State University

Accelerating Apache Hive with MPI for Data Warehouse Systems
Lu Chao (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences & University of Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Chundian Li and Fan Liang (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Xiaoyi Lu (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Zhiwei Xu (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences, P.R. China)

RStore: A Direct-Access DRAM-based Data Store
Animesh Trivedi and Patrick Stuedi (IBM Research, Switzerland); Bernard Metzler (IBM Research GmbH, Switzerland); Clemens Lutz (IBM Research, Switzerland); Martin Schmatz (IBM Research - Zurich, Switzerland); Thomas R. Gross (ETH Zurich, Switzerland)

Managed Transactional Consistency for Web Caching
Ittay Eyal, Ken Birman and Robbert van Renesse (Cornell University, USA)

3:30pm-5pm: Wireless and Sensor Networks (Room B)
Chair: Chunyi Peng, The Ohio State University


A Novel Approximation for Multi-hop Connected Clustering Problem in Wireless Sensor Networks
Jun Li, Xudong Zhu, Xiaofeng Gao, Fan Wu and Guihai Chen (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China); Ding-Zhu Du (University of Texas, Dallas, USA); Shaojie Tang (University of Texas at Dallas, USA)

Multi-Path-Based Avoidance Routing in Wireless Networks
Kazuya Sakai (Tokyo Metropolitan University, Japan); Min-Te Sun (National Central University, Taiwan); Wei-Shinn Ku (Auburn University, USA); Jie Wu (Temple University, USA); Ten-Hwang Lai (Ohio State university, USA)

TeleAdjusting: Using Path Coding and Opportunistic Forwarding for Remote Control in WSNs
Daibo Liu (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China); Zhichao Cao, Xiaopei Wu and Yuan He (Tsinghua University, P.R. China); Xiaoyu Ji (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong); Mengshu Hou (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China)